Lekcje i warsztaty

Zajęcia edukacyjne oraz warsztaty prowadzimy w ośrodku edukacyjnym "Piwnica na I Piętrze" ul. Warszawska 68 06-400 Ciechanów.

Istnieje możliwość zorganizowania zajęć w placówce po wcześniejszym uzgodnieniu dostępnych terminów oraz rodzaju zajęć.

Wszystkie informacje o wolnych terminach, zajęciach oraz zapisy proszę kierować pod numer tel. 696-068-727 lub e-mail: maciej@pozytywniehistoryczni.pl

"W średniowiecznym Grodzie"

Budowa grodu, czyli drewnianego zamku to nie lada wyzwanie logistyczne. Tym bardziej, gdy budowano go 1000 lat temu bez użycia ciężkiego sprzętu. Na naszych warsztatach nie tylko pomożemy odpowiedzieć na te pytania ale razem z nami wybudujecie makietę własnego grodu!

Zajęcia dla klas 4-6

"Gry i zabawy w średniowieczu"

W czasie wolnym od zajęć ludzie szukają rozrywki. W średniowieczu ludzie starali się zagospodarować wolny czas grami i zabawami. Na naszych zajęciach pokażemy wam i nauczymy grać w dawne gry planszowe. Będziecie mogli sami wykonać swoją grę! W zajęciach pomogą nam rekonstrukcje historyczne.

Zajęcia dla klas 4-6

"Atramentem i piórkiem"

Pisać każdy umie, ale czy potrafi pisać ładnie? Zapraszamy na warsztaty z kaligrafii średniowiecznej.

W trakcie zajęć nauczymy się pisać piórem i atramentem, poznamy tajniki pracy średniowiecznych skryptoriów, powstania pięknych średniowiecznych ksiąg oraz nauczymy się tworzyć "inicjał"

Zajęcia dla klas 4-6

"Niech dzieci garnki lepią"

Warsztaty lepienia garnków oraz naczyń glinianych metodą wałeczkowo - taśmową. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z technikami wyrobu oraz wypału naczyń.

Zajęcia dla klas 1-6

oraz przedszkoli

"Kto był kim w państwie Mieszka"

Początki państwa Polskiego to początki feudalizmu na terenach Polski. To właśnie wtedy tworzyła się drabina społeczna, która zdefiniowała świat ówczesnych ludzi na kolejne 600 lat. Dlatego warto zbadać ten temat głębiej. Zapraszamy was do naszego świata, gdzie dowiecie się jak funkcjonowało społeczeństwo w czasach Mieszka.

W zajęciach pomogą nam liczne rekonstrukcje strojów i elementów życia z okresu IX-XI wiek.

Zajęcia dla klas 4-6

"Potęga pieniądza"

Kto wymyślił pieniądze? Ile warte były kiedyś pieniądze? Co można było kupić za grosz, a co za 1 złoty?

Jak dokonywano płatności zanim pojawiły się pieniądze? I tak w ogóle czy są nam aż tak potrzebne? Na te wszystkie pytania odpowiemy wam w trakcie lekcji "Potęga pieniądza"

Zajęcia dla klas 4-8

"W świecie Słowian i wikingów"

Czy nie zastanawiało Was jak żyli ludzie 1000 lat temu? Jak wojowali, budowali, podróżowali? Jak wyglądały ich codzienne życie? Podczas naszej lekcji przeniesiesz się w czasie i posłuchasz opowieści o zamierzchłych czasach formowania się naszego kraju oraz najazdów wikingów w Europie. W naszej podróży pomogą nam repliki uzbrojenia, warsztatów rzemieślniczych, narzędzi, instrumentów i sprzętów codziennego użytku.

Zajęcia dla klas 1-6

oraz przedszkoli

"Podróże małe i duże"

Ludzie podróżowali od zawsze. Ciekawość tego co jest za horyzontem spowodowała nie odwracalene w naszym świecie zmiany. Dzięki dalekim podróżą i odważnym podróżnikom dziś cieszymy się kawą, herbatą, czekoladą, wanilią. Zapraszamy w podróż z największymi odkrywcami, Erykiem Rudym, Marco Polo, Vasco da Gama i wieloma innymi. Oni opowiedzą nam swoje niesamowite przygody.

Zajęcia dla klas 4-8

"Las w butelce"

Na naszych warsztatach dowiesz się jak działa ekosystem, co to jest zamknięty obieg w przyrodzie, poznasz i zapamiętasz jak skonstruowane są piętra lasu. Wszystko to dzięki warsztatom na których wszyscy uczestnicy wykonają swój własny żyjący las.

Zajęcia dla klas 4-8