"Bunt Mazowsza"

05 września 2020 Błonia Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie

Część opisów stanowią cytat za https://www.wikiwand.com/pl/Pa%C5%84stwo_Miec%C5%82awa ]

Księżna Matylda wręcza księgę liturgiczną Mieszkowi II

Witajcie w Państwie Miecława

[...] W końcu zaś zarówno od obcych, jak i od własnych mieszkańców Polska doznała takiego spustoszenia, że w zupełności niemal obraną została z bogactw i ludzi. Wtedy to Czesi zniszczyli Gniezno i Poznań i zabrali ciało św. Wojciecha. Ci zaś, co uszli z rąk wrogów lub którzy uciekali przed buntem swoich poddanych, uchodzili za rzekę Wisłę na Mazowsze. [...]

- Gall Anonim

W pierwszą wrześniową sobotę na błoniach zamkowych odbędzie się piknik historyczny. Będzie można podziwiać pokazy walk historycznych oraz stroje i zbroje z epoki. W atmosferze średniowiecza zaprezentują się też rzemieślnicy. Atrakcją pikniku będzie możliwość podróży w czasie dzięki technologii VR.

Pamiętajmy o obostrzeniach związanych z COVID-19

 • Wejście na teren pikniku wymagać będzie podpisania oświadczenia umożliwiającego kontakt w razie późniejszego wykrycia osoby zarażonej na imprezy.
 • Osoby wchodzące na teren pikniku zobowiązane są nosić maseczki ochronne lub przyłbice
 • Obowiązuje zachowanie dystansu społecznego tj. 1,5 metra od innych uczestników
 • Na stanowiskach edukacyjnych jednorazowo mogą przebywać 4 osoby
 • Stanowiska i przedmioty wykorzystywane podczas pokazów są regularnie dezynfekowane co może powodować chwilowe przerwy technologiczne

Pokazy rzemiosła

Na pikniku zaprezentują się rzemieślnicy zajmujący się rękodziełem historycznym z interaktywnymi zajęciami dla odwiedzających. W tym roku spośród zapomnianych zawodów zobaczyć będzie można:

 • Złotnik
 • Kowal i kolczużnik
 • Snycerz i tokarz
 • Skryptorium
 • Garncarz

Wojowie Mazowieccy

Zobaczymy potyczki wojów, z okresu XI wieku. Przez cały dzień do dyspozycji zwiedzających będzie zbrojownia, gdzie nie tylko można posłuchać o ekwipunku wojskowym sprzed 1000 lat ale również go przymierzyć.

Wystawa

W trakcie pikniku historycznego zapraszamy do zwiedzania wystawy archeologicznej, z której dowiemy się jak wyglądało życie w średniowiecznym grodzie, kto i kiedy go zamieszkiwał.

Tor łuczniczy

Każdy zainteresowany będzie mógł wystawić na próbę swoją celność na torze łuczniczym.

Obóz historyczny

Stanowiska edukacyjne prezentowane będą w otoczeniu średniowiecznych namiotów i wyposażenia obozowego.

Stanowisko animacyjne

Najmłodsi oprócz lepienia w glinie będą mogli spędzić czas na stanowisku z kolorowankami i innymi zajęciami pozostając w tematyce średniowiecza.

Państwo Miecława

Niewiele wiemy o tym krótkim okresie w naszej historii gdy Miecław - cześnik Mieszka II- wykorzystał czas bezkrólewia i powstań przeciwko Piastom na Wielkopolsce. Mazowsze ogłosiło się wtedy niezależnym księstwem .

Dokładna data utworzenia tego państwa (oraz towarzyszące temu okoliczności) nie jest znana, lecz wydarzenie to prawdopodobnie miało miejsce w drugiej połowie lat 30. XI wieku. Do upadku państwa Miecława doszło w 1047 roku wraz ze śmiercią samego Miecława, którą poniósł na polu bitwy stoczonej z księciem Kazimierzem I Odnowicielem.

Kim był Miecław

Miecław był cześnikiem za życia Mieszka II zarządzającym Mazowszem. Po śmierci króla Mieszka II i ucieczce z kraju na Węgry jego syna księcia Kazimierza w kraju zapanował chaos oraz wybuchło w 1038 powstanie ludowe. W tym czasie Miecław objął władzę na Mazowszu ogłaszając się księciem. Założył tzw. „Państwo Miecława” i umocnił swoje panowanie przez emisję własnych monet.

Gdy Kazimierz I Odnowiciel powrócił w 1039 roku do Polski, Miecław przeciwstawił się mu zbrojnie w 1041 roku, sprzymierzając się z Pomorzanami i Jaćwingami. Konflikt ten znany jest w historiografii polskiej jako „bunt Miecława”.

Więcej o historii Miecława przeczytacie w:

 1. Marek Truszczyński. Kształtowanie się znaczenia nazwy "Mazowsze" na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem XII-XIX wieku. „Studia Ełckie”. 14, s. 273-287, 2012. Muizeum Historii Polski.
 2. Kosmas, Kosmasa Kronika Czechów, Warszawa 1968.
 3. Anonim tzw. Gall: Kronika polska, ks. I. Wrocław: Biblioteka Źródeł Historii Polski, 1982. ISBN 978-3-939991-46-5.
 4. Mateusz Bogucki. Czy istnieją monety Miecława, zbuntowanego cześnika Mieszka II?. „Notae Numismaticae-Zapiski Numizmatyczne”. 9, 2014.
 5. Janusz Bieniak: Państwo Miecława. Warszawa: PWN, 1963, s. 89,116,197,202.
 6. Łukasz Piernikarczyk: Masław i jego państwo (1037-1047). PolskieDzieje.pl, 2010. [dostęp 2016-09-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-05-26)].
 7. Oswald Balzer: Genealogia Piastów. Kraków: Akademia Umiejętności, 1895.

Miecław w kulturze

[cyt za: https://www.wikiwand.com/pl/Pa%C5%84stwo_Miec%C5%82awa ]

"Bunt Mazowsza" 2020

Organizowany jest ze środków Urzędu Miasta Ciechanów

Pozytywnie Historyczni

są organizatorem pikniku